Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

SOLMUR Ryszka Mirosław

Murowana Goślina

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Instalacje solarne-energia odnawialna

Autor: Mirosław Ryszka, publikacja: 2017-11-02

Czy warto instalować kolektory słoneczne? Na pewno tak, zwłaszcza że w dłuższej perspektywie czasu taki wydatek na pewno się zwróci.

Zdjęcie nr 1

Najpopularniejsze źródła ekologicznej energii:

  • Kolektory słoneczne – służą do grzania wody. Jest to rozwiązanie obecnie najwydajniejsze. Uzyskujemy dzięki niemu największą ilość energii cieplnej. Z typowego kolektora płaskiego o powierzchni 2m2 możemy bez trudu uzyskać 1kW energii cieplnej do podgrzania wody. Koszt pracy takiego zestawu wynosi mniej niż 1zł/dzień na energię elektryczną. Wadą tej instalacji jest to, że mamy tylko jedną opcję – ciepłą wodę. Minusem zalecanych przez producentów zestawów jest uzyskiwana sprawność rzędu 60%, co dodatkowo zniechęca zainteresowanych. Dlatego też wszystkich swoich Klientów namawiam do instalacji „wzmacnianej”, co oznacza większą moc kolektorów i jednocześnie mniejsze zbiorniki wody. Sprawność takiego zestawu przekraczać może wtedy 85%, a dodatkowo możemy wspomagać okresowo centralne ogrzewanie. Bardzo ważne dla pracy instalacji jest zabezpieczenie zasilania 230V. W przypadku zaniku napięcia w słoneczny dzień temperatura glikolu może wzrosnąć do ponad 200°C. W takiej sytuacji już po około 15 minutach układ wejdzie w tryb awaryjny i najprawdopodobniej wystąpi konieczność odpowietrzenia układu. Jednak warunkiem efektywnej pracy instalacji kolektorów jest – słońce.
  • Zdjęcie nr 2
  • Panele fotowoltaiczne PV – jest to instalacja uniwersalna, ponieważ energię elektryczną możemy wykorzystać na wiele sposobów. Aby uzyskać porównywalną ilość energii, np. 1kW, należy zastosować 4 standardowe panele PV, które zajmą powierzchnię 6m2. Niestety instalacja PV będzie także droższa. Warunek pracy - pogodny dzień.
  • Pompy ciepła – nie jest to wprawdzie źródło solarne, jednak można to rozwiązanie zakwalifikować do źródła uzyskiwania ciepła, jak i ciepłej wody użytkowej. Należy podkreślić, że jest to źródło niezależne od energii słonecznej. Wymagana jest energia elektryczna zamieniana w ciepło. Niestety w mroźne dni bilans energetyczny jest zerowy. Jest to także najdroższy kosztowo wariant oraz najbardziej narażony na awarie i najszybsze wyeksploatowanie. Awaria urządzenia przekreśla wszystkie uzyskane oszczędności.

Opracował:
Mirosław Ryszka
SOLMUR Ryszka Mirosław

Energia odnawialna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 381 Specjalistów od Odnawialnych Źródeł Energii najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: