Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

SOLMUR Ryszka Mirosław

Murowana Goślina

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Kolektory słoneczne

Autor: SOLMUR Ryszka Mirosław, publikacja: 2017-08-11

Kolektory słoneczne nazywane także panelami solarnymi służącymi do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej są najefektywniejszym źródłem energii cieplnej uzyskiwanej ze Słońca.

Zdjęcie nr 1

Abyśmy byli jednak w pełni usatysfakcjonowani z poniesionych kosztów oraz uzyskiwali oczekiwaną ilość ciepłej wody, muszą być spełnione następujące warunki:

  • Instalacja musi być odpowiednio dobrana pod względem oczekiwanej wielkości uzyskiwanej energii cieplnej.
  • Instalacja musi zostać wykonana zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta oraz warunkami technicznymi.
  • Jeden serwis techniczny w roku zapewni efektywną pracę instalacji oraz poprawi efektywność cieplną, ponadto spełni warunki stawiane przez producenta w zakresie posiadania wieloletnich gwarancji na podzespoły. Dwa serwisy w roku dają szansę prawidłowej pracy instalacji przez 15-20 lat.
  • Awaria elektryczna w słoneczny dzień przez 15 minut to gwarancja awarii pracy instalacji już do końca dnia. Tak więc konieczne jest posiadanie zasilania awaryjnego, tzw. „ups”.
  • Okresowa wymian glikolu pozwoli na uniknięcie ewentualnego zamarznięcia glikolu – takie sytuacje maja miejsce w przypadku, gdy dochodzi do częstego przegrzewania glikolu.
  • Mało kto pamięta o systematycznej kontroli oraz okresowej wymianie anody magnezowej w zbiorniku wody, a jest to wymóg gwarancyjny dotyczący zbiornika. Należy pamiętać, że zbiornik (zasobnik wody) jest najdroższym elementem instalacji i w razie awarii jego naprawa jest najdroższa i zarazem najtrudniejsza.
  • Systematyczny przegląd instalacji rurowej oraz jej izolacji cieplnej zapewni możliwie najniższe straty ciepła.
Zdjęcie nr 2

Warte wspomnienia jest to, że abyśmy mogli się wykąpać latem czy jesienią, nie musimy specjalnie palić w piecu w celu uzyskania ciepłej wody – czyli jest to duża wygoda. Aby nasza satysfakcja oraz oszczędności były większe, warto wykonać instalację „mocniejszą”, niż te zalecane standardowo przez producentów. Co ważne, szybciej uzyskujemy ciepłą wodę oraz wyższą temperaturę, możemy także nadwyżki rzędu 20% późną wiosną albo wczesną jesienią wykorzystać do wspomagania centralnego ogrzewania, aby trochę podnieść temperaturę pokojową.

Dla bardziej zaawansowanych „dziadków” jest jeszcze opcja, aby latem wykorzystać nadmiar gorącej wody do podgrzewania wody w basenie dla wnuczków.


Opracował:
Mirosław Ryszka
SOLMUR Ryszka Mirosław

Kolektory słoneczne - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 15 887 Sprzedawców Kolektorów Słonecznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: